Motivation

Vil man drive det til noget som konkurrencesvømmer, må man være klar til at ændre sig selv - ja, til at forbedre sig selv. Man må være stolt af egne evner - så stolt, at man ønsker at udnytte dem fuldt ud.

For at kunne udnytte sine evner må man forestille sig, hvor langt de rækker. Man må kunne se sig selv i en situation af succes, som man ved egen indsats har bragt sig i.

Man må altid vide, hvor langt man håber at kunne komme i det næste skridt på vejen mod succes. Ens mål skal være tydelige hele tiden, eventuelt hænge på opslagstavlen. Gode mål er præcist, positivt formuleret, trinvist og tidsbegrænset.

Men mål er ikke kun langsigtede - man må have et mål med den næste serie i træningsprogrammet. Spørg altid dig selv: "Hvordan får jeg mest muligt ud af denne serie - mens jeg samtidig har det sjovt?"

Man skal altid opleve træningen som en positiv hjælp til forbedring. Den træning, man udfører, og det man lægger i den, fører i sidste ende frem mod målet. man må vide hvorfor, man træner netop sådan, og man skal tro på træningen.

Det er op til hver enkelt at finde udfordringen og morskaben i træningen. Forsøg altid at finde det positive - og nedbryd det negative i tankerne.

Støt dine holdkammerater - hjælp til med at skabe holdmål og holdfølelse. Skabelsen af et godt træningsmiljø er også dit ansvar!!





Bliv automatisk opdateret, hvis der er noget nyt.

Opstartstur til Assenbæk Mølle for ESE 1 + 2, WES 1 og STE 1
31.08.2010 11:28

Christiansborg Rundt
29.08.2010 16:16

Suveræne i åbent vand her i 2010
23.08.2010 10:43

VM guld igen til Karina og flot åbent vand debut af Kasper og Mikkel
23.08.2010 10:41

Karina Lauridsen verdensmester
20.08.2010 09:51